След метежа в Русия: някои изводи и много неизвестни
Метежът на групата " Вагнер " имаше франкенщайнски белези - това бе въздигането на едно самосъздадено страшилище, написа Екарт Аретц в АРД. Владимир Путин в продължение на години насърчаваше възникването на частни армии, от които " Вагнер " бе най-голямата и най-известната.
Тя дълго време му бе от изгода - услугите на опитната наемническа група се използваха в интернационалните спорове и в цивилен войни като в Либия, Мали и други страни, което укрепваше въздействието и стратегическите благоприятни условия на Русия. Същевременно Русия можеше да оспорва, че взе участие в тези спорове, показва АРД.
За " Вагнер " това пък бе преференциален бизнес, в границите на който с изключение на другото се осигуряваше достъп до скъпи първични материали като златото в зоните на спорове. Войната против Украйна трансформира групировката във вътрешнополитически фактор. Нейният началник Пригожин набираше фрагменти в пандизите, поддържа войските в Украйна с спомагателни сили, за които непрекъснато твърдеше, че доста стимулирани.
Създаването и потреблението на частни армии се базира на доверието в тяхната преданост и послушание на една съществуваща система. Но както сподели вчерашният ден - тези военни групировки могат да се еманципират и по този метод да застрашат системата, която ги е родила, акцентира Екарт Аретц.
Пригожин като опция?
Бойците от " Вагнер " успяха да стигнат на 200 км от Москва за по-малко от 24 часа - по техни лични данни. При това не са се натъквали на особена опозиция и съумяха без съществени проблеми да завземат значими военни бази като да вземем за пример в Ростов. Една от аргументите, съгласно АРД, би трябвало да е това, че огромна част от съветските военни са в Украйна или в граничните райони. И бързият прогрес на бунтовниците сподели по какъв начин стоят нещата със отбраната във вътрешен проект.
Метежът обаче е и удостоверение за неуспеха на разследващите служби, които явно не бяха забелязали какво се гласи, в следствие от което се оказаха неподготвени.
АРД отбелязва и, че Пригожин и групата " Вагнер " може да са влязли в ролята на опция за недоволните в Русия. Успешни, брутални бойци - и ултранационалисти: тази композиция явно е привлекателна в това време за мнозина в Русия, като в действителност значително подхожда на посланията, които Путин популяризира от години. Опозицията в Русия е обект на гонене, само че национализмът е мечтан - това отваря благоприятни условия на хора като Пригожин, до момента в който се придържат към разпоредбите на играта. Бунтът на групировката сподели какъв риск крие този модел - и неговите граници, написа Екарт Аретц.
Путин към този момент не е недостижим
Путин прекомерно дълго игнорираше все по-гръмко отправяните претенции на Пригожин и все по-острите му офанзиви по отношение на военното управление. А след метежа даже се оказа, че в случай че пожелаят, бойците от " Вагнер " могат да се причислят към съветската войска.
Реакциите на Путин в този спор бяха неуверени и нерешителни - в внезапен контрастност с визията за решителния водач, като какъвто той постоянно е желал да се показа. Неговият модел на ръководство се пропука съществено, само че това не е всичко. До момента Путин се опираше най-много на формалните и на неофициалните служби за сигурност и досега играеше ролята на балансиращ фактор сред техните конкуриращи се ползи. Този модел към този момент също не действа по същия метод, както сподели метежът, въпреки да не бил ориентиран против Путин, а против армейското управление, отбелязва АРД.
Какво следва за Путин?
Засега отговорът на този въпрос не е явен. Руският президент има намерение следващата година да се кандидатира за следващ път, само че дали този проект ще се осъществя? Отраженията на събитията от 24-и юни върху вътрешното разположение на силите евентуално ще се видят едвам през идващите седмици, предвижда Аретц. Тогава ще се откри и каква динамичност ще породи намерено проявената от Путин уязвимост, само че да не забравяме, че в събота никой представител на елита не застана зад Пригожин - независимо дали по убеждения или по сметка.
Въпреки това метежът против Путин трансформира опцията за завършек на неговото владичество в доста по-осезаема за всеки жител. Т.е. мисълта, че в Русия би могло да има и различен президент с изключение на Путин, към този момент стига до хората, показва пред АРД експертката по съветските въпроси Лесли Шюбел.
Какво ще стане с Пригожин и с " Вагнер "?
Отговорът и на този въпрос е изцяло неразбираем ден след метежа - няма никакви елементи по съглашението, контрактувано от беларуския президент Лукашенко. Оттам нататък може единствено да се гадае: Какво ще прави Пригожин в Минск? Какво ще стане с неговата група - дали ще премине на послушание към министерството на защитата? Кой ще я финансира в бъдеще? Какъв шир за дейности ще остави Путин на Пригожин и " Вагнер " след метежа?
От друга страна стои и въпросът какво ще стане с министъра на защитата Шойгу и с шефа на Генералния щаб Герасимов? Дали ще запазят постовете си? Дали и в това отношение не е включено нещо в съглашението, контрактувано от Лукашенко? За момента не се знае нищо, установи АРД.
Вижте и това видео на Дъждовни води:
Какво се знае за бруталната съветска частна войска " Вагнер "
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video